امتیاز کاربران
ضعیفعالی 

استان مازندران

[چهارشنبه, 15 آبان 1392 10:00] آخرین بروز رسانی توسط maleki :: [یکشنبه, 28 دی 1393 10:46]
افزودن به فهرست علاقه مندی ها

 

اطلاعات عمومی

موقعیت و وسعت:

استان‌ مازندران ‌۶۴۵۴۶ كیلومتر مربع‌ مساحت‌ دارد و از این‌ نظر یازدهمین‌ استان‌ ایران‌ است‌. بر اساس ‌آخرین‌ تقسیمات‌ سیاسی‌ و اداری‌ در سال ‌ ۱۳۷۵، شهرستان‌های‌ استان‌ مازندران‌ عبارت‌اند از: بهشهر، ساری‌، قائم‌شهر، بابل‌، بابلسر، آمل‌، نور، تنكابن‌، جویبار، گلوگاه، رامسر، محمودآباد، نكا، چالوس‌، نوشهر و سوادكوه‌. شهرستان‌ ساری‌ مركز استان‌ مازندران‌ است‌. دریای‌خزر در شمال‌، استان‌ تهران‌ و سمنان‌ در جنوب‌ و استان‌های‌ گیلان ‌و گلستان‌ به‌ ترتیب‌ در غرب‌ و شرق‌ استان‌ مازندران‌ قرار گرفته‌اند.

این‌ استان‌ در سال ‌ ۱۳۷۵، حدود ۲۲۰۶۸۰۰ نفر جمعیت‌ داشته‌ است‌ كه‌ از این‌ تعداد حدود ۴۶ درصد در نقاط‌ شهری‌ و ۵۴ درصد در نقاط‌ روستایی‌ سكونت‌ داشته‌اند.

استان‌ مازندران‌ از نظر طبیعی‌ به‌ دو قسمت‌ جلگه‌ ساحلی‌ و كوهستانی‌ تقسیم‌ می‌شود. رشته‌ كوههای‌ البرز مانند دیواری‌ مرتفع‌ نوار ساحلی‌ و جلگه‌ای‌ كناره‌ای‌ دریای‌ خزر را محصور كرده‌ است‌. در اثر نسیم‌ مداوم‌ دریا و بادهای‌ محلی‌ در سواحل‌ جنوبی‌ و شرقی‌ دریای‌ خزر، تپه‌های‌ ماسه‌ای‌ تشكیل‌ شده‌ و سدی‌ طبیعی‌ و كم‌ ارتفاع‌بین‌ دریا و جلگه‌ پدید آمده‌ است‌.

آب و هوا:

طبیعت‌ استان‌ مازندران‌ تحت‌ تأثیر عرض‌ جغرافیایی‌، سلسله‌ جبال‌ البرز، ارتفاع‌ از سطح‌ دریا، دوری‌ و نزدیكی‌ به‌ دریا، بیابان‌های‌ جنوبی‌ تركمنستان‌، وزش‌ بادهای‌ محلی‌ و ناحیه‌ای‌ و پوشش‌ گیاهی‌ و جنگلی‌ قرار دارد. به‌ همین‌ جهت‌ آب‌ و هوای‌ مازندران‌ در كانون‌های‌ مختلف‌ جغرافیایی‌ متفاوت‌ و گوناگون‌ است‌ و انواع‌ آن‌ عبارتند از: آب‌ و هوای‌ معتدل‌ خزری‌، كه‌ تابستان‌های‌ گرم‌ و مرطوب‌ و زمستان‌های‌ معتدل‌ و مرطوب‌ دارد. آب‌ و هوای‌ معتدل‌ كوهستانی‌، كه‌ زمستان‌های‌ سرد با یخبندان‌ و تابستان‌های‌ معتدل‌ و كوتاه‌ دارد. آب‌ و هوای‌ سرد كوهستانی‌، كه‌ یخبندان‌های‌ طولانی‌ و زمستان‌های‌ سرد و تابستان‌های‌ كوتاه‌ و خنك‌ دارد. ریزش‌های‌ جوی نواحی‌ كوهستانی‌ غالباً به‌ صورت‌ برف‌ است‌ كه‌ تا اواسط‌ دوره‌ گرما نیز دوام‌ می‌آورد.

ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی

دین و زبان:

زبان بیشتر مردم مازندران مازنی است، ولی بیشتر مردم آن با زبان فارسی نیز آشنایی دارند.

گویش‌های مازنی ساروی، بابلی، آملی، تنکابنی، گیلکی، شهمیرزادی، کتولی، هزارجریبی، فیروزکوهی، لفوری و سوادکوهی می‌باشد.

از دير باز مازندران در معرض نفوذ و كانون توجه و يا محل پيدايش اعتقادات ديني و مذهبي گوناگون بوده است و بر اين اساس، مردم مازندران تحولات اعتقادي، ديني و مذهبي متعددی را پشت سر گذاشته اند. اولين اقوام بومي مازندران، (كاسی ها و تپوری ها و آماردها) عناصر طبيعت را مي پرستيدند. سپس آيين ديوان يا پرستش روشنايي و خورشيد در مازندران رواج يافت و پس از آن مردم اين سامان به اعتقادات زرتشتي گري گرويدند. دين زرتشتي تا پايان قرن سوم هجري در برخی از نقاط مازندران، حضور خود را حفظ كرد

با ورود اسلام به ايران (در حدود اواخر قرن اول و اوايل قرن دوم هجري) به تدريج دين اسلام در مازندران نيز نفوذ كرد. اسلام آوردن مردم مازندران بيشتر بر مبنا و روش های صلح آميز و كوشش های داعيان علوی زيدی بوده است. از ميان مذاهب اسلامي، ابتدا مردم مازندران پيرو مذاهب سنت و جماعت شافعي و حنفي شدند. درباره چگونگي و علل گرايش و اسلام آوردن مردم مازندران بايد گفت كه نارضايتي مردم و ستم حكومت هاي محلي مازندران و اسلام آوردن برخي از حكام محلي كوچك تاثير عمده ای داشته است. در مرحله بعدي مردم مازندران در آغاز به شيعه زيدی و بعدها به شيعه دوازده امامی روی آوردند. استمرار و رشد و گسترش مذهب شيعه در اثر علاقه و اعتقاد قلبی مردم، شعارهای عدالت جويانه داعيان علوی و گرايش های شيعی حكام محلی يعنی سادات مرعشيان مازندران ·ممکن گردید

صنایع دستی:

صنایع چوبی

صاحبان پیشه و فن همواره با عشق به زیبایی وسایل مادی زندگی را آفریده‌اند. دستان توانمند هنرمند ذهن مستقل و پویا واندیشه جستجو گرش مجموعه‌ای دیدنی و سزاوار تحسین را به یادگار گذاشته‌است. مهم‌ترین آنها عبارتند از :

درِ ضریح

ارسی

لاک تراشی

لاک تراشی در مناطق روستایی و جنگلی مورد توجه پیشه وران هنرمندان بوده و انواع سازه‌های آن براساس نیاز زندگی روزمره گسترش یافته‌است. روستاییان ساکن مناطق جنگلی درگذشته بیشترین نیازهای خود را از چوب تهیه می‌کردند و در ساخت لوازم چوبی از مهارت خوبی برخوردار بودند. برخی از ظروف چوبی که در مازندارن کاربرد دارد عبارتند از :

دانه پاش

به جای سینی برای پاک کردن برنج و حبوبات به کار می‌رود.

جوله

این وسیله شبیه پارچ آب، باگردن باریک و دهانه‌ای گشاد و در اندازه‌های گوناگون ساخته می‌شود. در گذشته برای دوشیدن شیر و نگه داری انواع مواد لبنی از آن بهره می‌گرفتند

کلز

از این وسیله چوبی به جای ملاقه برای هم زدن و سرد کردن شیر استفاده می‌کردند در مناطق مختلف مازندران این وسیله به نام‌های گوناگون خوانده می‌شود.

کیله لاک

به عنوان پیمانه استفاده می‌شود. هر پیمانه حدود ۶ کیلوگرم «شالی» و یا «جو» و حدود۵/۷ کیلوگرم «گندم» ظرفیت دارد.

عصا

از چوب درخت آزاد که به زبان محلی «ازدار» نام دارد تهیه می‌شود.

قند چوله

برای خرد کردن قند به کار می‌رود.

تنباکو چوله

به عنوان ظرف تنباکو مورد استفاده دارد.

سیر کوب

در اندازه‌های متفاوت ساخته می‌شود. در قدیم از این ظرف به جای هاون برای کوبیدن و خرد کردن نیز استفاده می‌شد.

حصیر بافی

حصیر بافی در برخی از روستاهای استان مازندران به ویژه در غرب استان رایج است. در مازندران از نوعی حصیر به نام «کوب» برای زیر انداز استفاده می‌شود.

گلیم بافی

گلیم بافی نیز یکی از دیگر صنایع دستی و سنتی استان محسوب می‌شود. در حال حاضر در بیشتر روستاها و شهرهای استان به این هنر اشتغال دارند. نقوش گلیم اغلب به شکل هندسی است و بافنده با الهام گرفتن از اطراف طبیعت خود، نقش می‌زند. رنگ گلیم نیز بر گرفته از طبیعت پیرامون و غالب رنگ‌های تند و شاد مانند قرمز، نارنجی، کرم، سبز، سرمه‌ای است.

جاجیم بافی

در میان دست بافت‌های روستایی، جاجیم از اهمیت بیشتری برخوردار است و کاربردهایی نظیر زیرانداز، پشتی، سجاده رختخواب پیچ، مفرش، پتو، وریه کرسی و... داردو این هنر در بسیاری از مناطق روستایی از جمله «متکازین» از توابع بهشهر بخش دودانگه شهرستان ساری، آلاشت سواد کوه، کجور، نوشهر و کلاردشت چالوس اقبال و توجه‌است.

جوراب بافی

جوراب بافی یکی از صنایع دستی رایج و بومی منطقه‌است که به ویژه در روستای «صالحان» از جمله صنایع دستی اساسی محسوب می‌شود. این صنعت بومی را می‌توان بر مبنای تولید و مصرف آن به جوراب چکمه‌ای یا گردن بلند و گردن کوتاه تقسیم کرد. در روستاهای منطقه در حال حاضر تولید جوراب به شکل ساده انجام می‌شود و پشم گرفته شده از گوسفند بدون ررنگ آمیزی واستفاده از نقوش مختلف عرضه شده و جنبه هنری ندارد.

موج بافی

ماده اولیه موج بافی که به نام‌های «رختخواب پیچ» و «ایزار» نیز معروف است، پشم است. گونه‌ای از این دست بافت‌ها با همین کاربرد «چادر شب» نامیده می‌شود.

پارچه بافی

در گذشته بافت انواع پارچه هاپشمی، ابریشمی و نخی معمول بود. نوعی پارچه ابریشمی که الیجه نام داشت برای دوخت کت زنانه به کار می‌رفت. از پارچه‌های پشمی «چوغا» و «باشلق» برای پالتو استفاده می‌شود. و از شمد که نوعی پارچه خنک و لطیف است در تابستان به جای پتو استفاده می‌شود.

چنته لفور

چنته نوعی کیف دسته دار است که در روستای «لفور» از توابع سواد کوه تولید می‌شود برای بافت آن از دستگاه «کرک چال» استفاده می‌شود و مراحل تولید آن مانند جاجیم است با این تفاوت که پس از پایان کار، دوردوزی و گاه با مهره‌های تزیینی و خرمهره تزیین می‌شود.

نمد مالی

نمد مالی در بیشتر مناطق استان مازندران به خصوص درمنطقه کجور و روستاهای اطراف رامسر رواج دارد. ماده اصلی نمد پشم و گوسفند و به رنگ‌های طبیعی مانند سفید و سیاه و قهوه‌ای و برای نقش اندازی آن از پشم‌های رنگ شده شیمیایی بهره می‌جویند معمولاً ساخت یک قطعه نمد یک روز به طول می‌انجامید و اغلب چند نفر روی آن کار می‌کنند.

سفال گری

یکی از مراکز ساخت سفال و سفال گری، کلاگر، محله جویبار و اقای غلامعلی چینی ساز از استادان به نام این منطقه‌است. ابزار سفال گری شامل چرخ، کاردک برای بریدن و سوراخ کردن کار، غربال، سطل، تشت، کوره، ول کارد، نخ، قالب گل زدن است

جاذبه های توریستی

جاذبه های مهم:

آبشار یخی

این آبشار تمام یخ، در ارتفاع 5100 متری مسیر دودكوه، نزدیك قله دماوند قرار گرفته است. هفت متر ارتفاع و سه متر قطر دارد و مدام نیز به قطر آن افزوده می‌شود. علت تشكیل آن ناشی از ذوب برف‌های گودال بالای آن است كه به هنگام گرمای ظهر تابستان، باریكه آبی را به وجود می‌آورد و از كنار آبشار یخی عبور می‌كند. این آب مدت كوتاهی دوام می‌آورد و بلافاصله منجمد می‌شود. این آبشار یكی از آبشارهای عجیب و منحصر به فرد جهان است.

آبشار سنگ نو

آبشار آب پری

برای رسیدن به آبشار آب پری باید فاصله 5 کیلومتری شهر نور تا شهر رویان را پیمود، یک خیابان در وسط شهر کوچک رویان در حاشیه غربی پل و رودخانه به طرف جنوب از مسیر اصلی نور به نوشهر جدا می شود که پس از ساخت آسفالت 8 کیلومتری در کنار رودخانه، کوه و دره جنگلی به آبشار آب پری می رسد، این مسیر به نام گلندرورد و سوردار معروف است . جریان آب در شیب سنگی 60 درجه کوه منظره زیبایی را ایجاد کرده و دانه های سنگی در پایین جاده به طرف دره و وجود درختان جنگلی در سینه کش آن منظره رویایی را پدید آورده است .

آبشار اسبه او

بدون تردید یكی از زیباترین چشم اندازهای تفریحی استان مازندران آبشار اسپه او واقع در هزارجریب می باشد. این آبشار زیبا و دیدنی با ارتفاع بیش از ۱۵۰ متر از چشمه ای كه از دل كوه سیاخانی سرچشمه می گیرد و بصورت پلكانی و دارای آبگیرهای متعدد می باشد و سرانجام به رودخانه نكا می ریزد.
این آبشار در ۷ كیلومتری پل حد واسط روستاهای رودبار و غریب محله واقع شده است كه برای رسیدن به این آبشار باید از دل رودخانه و مناظر زیبای آن بگذریم.

استخر و عمارت عباس آباد

آلبوم تصاویر این استخر به وسعت تقریبی 10 هکتار در جنوب شرقی بهشهر و در میان جنگل قرار داشته و در حدود 370 سال قبل توسط شاه عباس صفوی بنا شده است. در وسط دوکوه بلند سد محکمی احداث نموده اند. این آب گیر را جهت جمع آوری آب های زمستانی به وجود آورده اند. آب جمع شده در پشت سد در تابستان مقدار زیادی از اراضی برنج کاری را مشروب می سازد. در وسط استخر در میان آب عمارتی ساخته اند که هنوز در کمال استحکام برپاست و در اطراف همین استخر ابنیه زیادی وجود داشته که فعلاً اثری از آن ها نیست (البته دو برج آجری مخروط ناقص و آثار حمام ، کاخ و غیره هنوز مشهود است و می‌توان آن ها را تعمیر و حفظ)

باغ شاه (شهرداری بهشهر)

شهرستان بهشهر از قدیمی ترین شهر های استان مازندران است که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شد.در این شهر بنا های با ارزشی از معماری اسلامی دوره صفویه ایران باغی مانده است که یکی از مهم ترین این بناها باغ شاه میباشد. باغ چهلستون یا باغ شهرداری فعلی، باغی است پلکانی و یادگار دوران باغ سازی ایرانی و اسلامی شاهان صفوی در شهرستان بهشهر در استان مازندران است. مساحت این باغ 8 هکتار که در سال 1612 میلادی ساخته شده است و دارای طرح کلی و معمول باغهای ایرانی است با آب نما ها و حوضهایی چند که با آب راههایی با گذر های دو طرفه به هم وصل گشته است

برج لاجیم

آلبوم تصاویر در روستای لاجیم سوادكوه در منطقه‌ كاملا جنگلی واقع شده‌ كه مقبره اسپهبد شهریار باوند است، بنای آن آجری و استوانه‌ای شكل است و گنبدی دو پوش دارد، این بنا دارای دو رشته كتبیه آجری به خط پهلوی ساسانی و كوفی و در قرن نهم هجری ساخته شده است

امام زاده عبدالله آمل

آلبوم تصاویر بقعه مباركه امامزاده عبدالله در 12 كیلومتری باختری شهرستان آمل، یكی از زیباترین مناطق استان مازندران، واقع شده است. زیارت این بقعه از برنامه‌هایی است كه مسافران آمل آن را فراموش نمی‌كنند

تله کابین نمک آبرود

در کنار این تله كابین كه در جنوب غربی شهرك نمك آبرود واقع شده میهمانسراهایی با چندین سوئیت و اتاق مجهز برای کسانی است که می‌خواهند روزهایی را در آغوش طبیعت بگذرانند. همراه با تور یك روزه و چند روزه مهیا شده تا گردشگران از طبیعت بكر این منطقه كه در نوع خود بی نظیر است استفاده كنند.

خلیج میانکاله

شبه جزیره میانکاله درشمال وشمال شرقی شهرستان بهشهر قرار گرفته وازشمال به دریای مازندران ازمشرق به تنگه آشوراده ازجنوب به خلیج گرگان واز مغرب به شهرستان نکا محدود می باشد طول این شبه جزیره نزدیک به65 کیلو متروعرض آن از5/2تا6/5کیلومتر متغیر است

شبه جزیره میانكاله با طبیعتی بكر، محل اسكان پرندگان مهاجر، حیوانات وحشی در منطقه بوده وبعنوان یكی ازبزرگترین ومهمترین منابع حیات وحش در جهان به ثبت رسیده است.شبه جزیره میانكاله با تپه های شنی ساحلی به طول 5/6 كیلومتر از دریا منفك می گردد.

دریاچه خضر نبی

آلبوم تصاویر در ارتفاعات كوهستانی و جنگلی كجور نوشهر و در ارتفاع حدود ۲ هزار متری از سطح دریای خزر دریاچه ای به نام خضر نبی واقع شده است

این دریاچه در ارتفاعات روستای نیمور معروف به بام كجور واقع شده كه علاقه مندان و گردشگران می توانند با عبور از مسیرهای پر پیچ و خم صخره های سنگلاخی، این بهشت گمشده را به تماشا بنشینند

این دریاچه آرمیده در ارتفاعات بخش زیبای كجور، با نام هایی چون خضر نبی، خضر رود كنار و خزررود معروف بوده و از روزگاران گذشته تا به امروز در بین اهالی دارای تقدس مذهبی نیز است

دریاچه شورمست

آلبوم تصاویر دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد کوه که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و عمق آن ۵ متر است.این دریاچه در ۵٫۵ کیلومتری شهرپل سفید واقع شده‌است

غار هوتو

آلبوم تصاویر هوتو نام غاری است در نزدیکی بهشهر که قدمت تاریخی دارد و آثار باستانی مهمی درباره زندگی انسان‌های اولیه در آن پیدا شده‌است. این غار در دامنه کوه البرز و رو به دریا و در ابتدای ورودی شهر بهشهر و در فاصله پنجاه متری جفت خود، غار کمربند قرار گرفته‌است. این غار و غار کمربند، به لحاظ کشف اسکلت انسان با قدمت هفتاد هزار سال معروفیت جهانی دارد. مهمترین این کشفیات اسکلت مادر ۱۶ ساله و نوزاد وی می‌باشند. غار در حال حاضر دو مدخل در در ارتفاع مختلف و یک سوراخ تهویه در سقف دارد. بخشی از فیلم سینمائی افعی با بازیگری جمشید آریا (جمشید هاشم‌پور) در این غار تولید شده است.

غار یخ مراد

راه دسترسی به غار : کرج جاده چالوس نرسیده به گچسر پس از عبور از روستای وله روستای کهنه ده غار یخ مراد
این غار از جمله غار های دیدنی و با ارزش است که مورد توجه علاقه مندان به شگفتی های طبیعت می باشند. در60 کیلومتری جاده چالوس پس از عبور از یک پل و دو راهی گچسر در قسمت غربی جاده راه فرعی شنی به طول پنج کیلومتر وجود دارد که به روستای کهنه ده و شپش به روستای آزاد بر متصل می شود روستای کهنه ده دارای سابقای دیرینه بوده و بر اثر سیل های متعدد بارها ویران گردیده و مجددا توسط ساکنین روستا از نو آباد شده است بدین جهت به کهنه ده شهرت یافته است

عمارت صفی آباد

آلبوم تصاویر كاخ صفی آباد در بالای كوهی مشرف به بهشهر قرار دارد. این كاخ از جمله ابنیه‎ تاریخی و باشكوه دوره‎ صفویه است كه در دوران قاجار به علت بی توجهی به كلی ویران گردید، ولی در عهد پهلوی به دستور رضاشاه، باهمان اسلوب و ویژگی معماری عصر صفوی دوباره سازی شد. در این دوره همچنین محراب قدیمی آن كه به مرور زمان خراب و مسدود شده بود، مجدداً بازسازی شد

کوه دماوند

کوه دماوند کوهی در شمال ایران است که به عنوان بلند ترین کوه این کشور و بلند ترین آتشفشان خاورمیانه شناخته می‌ شود .

توسکا چشمه

آلبوم تصاویر در مسیر حركت به سمت شرق مازندران، ۵۰ كیلومترى گلوگاه، طبیعت با همه وجود اظهار خودنمایى مى كند. این پارك سر راه ییلاقات و جاده هاى جنگلى و كوهستانى قرار گرفته و داراى امكاناتى نظیر پاركینگ، سرویس بهداشتى، نمازخانه، آب و ... است

پارک جنگلی سی سنگان

آلبوم تصاویر پارک جنگلی سی سنگان نوشهردر سال 1344 توسط مرحوم مهندس "سعیدی آشتیانی " به منظور استفاده عموم مردم و نیز حفظ و حراست از گونه های نادر و حفاظت شده " شمشاد " طراحی و ایجاد شد

این پارک در کیلومتر 25 جاده نوشهر به نور قرار دارد که موقعیت آن از شمال به دریای خزر، از جنوب به دامنه شمال سلسله جبال البرز و از غرب به روستای توسکاتک و از شرق به روستای صلاح الدین کلا محدود می شود. مساحت این پارک بالغ بر 602 هکتار است.

ییلاق جواهر ده

آلبوم تصاویر جواهرده در ‪ ۲۷کیلومتری رامسر و در ارتفاع ‪ ۱۸۰۰متری از سطح دریا قرار گرفته و مسیر دسترسی به جواهرده از منتهی‌الیه غربی شهر رامسر بوده که با عبور از میان کوههای مشجر و در امتداد رودخانه صفارود این منطقه ییلاقی خودنمایی می‌کند. روستای جواهرده درفصل تابستان به لحاظ برخورداری از آب وهوای خنک مورد استقبال گردشگران داخلی و خارجی واقع شده و امکانات اقامتی در این منطقه برای گردشگران فراهم است. روستای جواهرده علاوه بر زیباییهای فراوان طبیعی و دارا بودن چشمه‌سارها از قدمت تاریخی نیز برخوردار بوده که وجود گورستانهای گبری در آن گویای قدمت تاریخی می باشد

یوش، زادگاه نیمی یوشیج

آلبوم تصاویر روستای یوش در فاصله 5 کیلو متری غرب بلده و مسیر منتهی به جاده کندوان، زادگاه زیبای نیما یوشیج شاعر معروف نوپرداز معاصر است خانه نیما که امروزبه آرامگاه ابدی او نیز تبدیل شده مورد استقبال ادب دوستان است خانه نیما از بناهای اواخر دوره صفویه است که با ویژگی های سنتی منطقه کوهستانی نور ساخته شده و با پلان مربع شکل دارای یک حیاط مرکزی و اتاق های متعدد در اطراف حیاط است و تمامی عناصر تزئینی آجر کاری، گچ بری، رنگ کار، خراطی، ارسی های زیبا و آینه کاری در آن به کار رفته است

چشمه های باداب سورت

آلبوم تصاویر چشمه های باداب سورت واقع در استان مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد

چشمه های باداب سورت مشتمل بر دو چشمه با آب های کاملا متفاوت از لحاظ رنگ، بو، مزه و حجم آب است. چشمه پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد است. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این چشمه قرار دارد، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته است

چشمه آب معدنی و جنگل قرمرض

آلبوم تصاویر چشمه آب معدنی قرمرض واقع در بخش هزارجریب شهرستان نکا می‌باشد. گفته شده که آب این چشمه شفا بخش بسیاری از بیماری‌ها از جمله سنگ کلیه می‌باشد

پارک جنگلی نور

آلبوم تصاویر پارک جنگلی نور که به نام مؤسس آن، مرحوم "سعیدی آشتیانی" نیز نامیده می شود، بامساحت ۳۶۴۵ هکتار، یکی از بزرگترین پارکهای جنگلی شمال کشور محسوب می شود که در شرق شهرستان نور واقع شده است

این پارک در نزدیکی کوه و دریا قرار دارد و به دلیل جذابیت‌های گردشگری و ارزش‌های طبیعی، از جمله داشتن ذخیره‌گاه ‪ ۲۷۰هکتاری درخت "سفید پَلَت" که بومی ایران است، از پارکهای جنگلی شاخص محسوب می‌ گردد ولی استفاده کاملی از مواهب آن نمی شود

بندپی بابل

در جنوب بابل وتقریبا ۲۰ کیلومتری شهر بابل منطقهٔ بند پی وجود دارد بندپی که در واقع محلی بین کوه جنگل و دشت است در ایران پیش از اسلام بنا به روایات محلی در یورش اعراب یک سنگر نیرومند برای میهن دوستان بوده‌است و در واقع پیش از اسلام دارای شهر و دژ بوده‌است.

منطقه شورچال گلوگاه

این منطقه از ابنیه مسکونی قرون اول و دوم اسلامی بوده و آثار باستانی فراوانی در دل تپه‌های آن جای گرفته‌اند که متأسفانه بخش قابل توجهی، توسط حفاران غیرمجاز، از دل خاک خارج شده و از موزه‌های خارجی، سر در آورده‌است که نیازمند استقرار یگان حفاظت میراث فرهنگی است. زمینهای آن متعلق به ساکنان کوپچی محله گلوگاه بوده و در فاصله کمی از ساحل دریا قرار گرفته‌است و مکانی سرسبز و بسیار دیدنی است که نیازمند سرمایه گذاری و توجه بیشتر است

کاخ شاپور

این کاخ در دوره ی پهلوی در جنوب شهر بابل واقع شده‌است.در آن زمان در جنوب شهر بابل دریاچه‌ای به نام بحر ارم قرار داشت که مورد توجه پادشاهان صفوی و بعد از آن هم پهلوی و همین طور مردم بود.به همین دلیل در دوره ی پهلوی در این منطقه کاخی ساختند که استراحتگاه شاه بود.

تپه باستانی گردکوه قائم شهر

باستان شناسان در کاوشگری از تپه گردکوه قائم شهر به آثار و بقایایی دست یافتند که این شهر را با پیشینه تاریخی بیش از ۵هزار ساله به یک شهر باستانی قدیم معرفی می‌کند سایت باستانی گـردکوه قدیمی ترین استقراری که تا به حال باستان شناسان به آن دست پیدا کرده‌اند مربوط به عصر مفرغ می‌باشد که قابل مقایسه با حصـــار ۳ دامغان می‌باشد که بعد از عصر مفرغ دوره آهن را داریم که از عصر آهن ۱ تا ۳ در سطح ۶۵ هکتار بصورت پراکنده مشاهده می‌شود و گوری که به دست آمده مربوط به عصر آهن ۳ می‌باشد و عصر آهن ۱ و ۲ در داخل خشتها که جهت استفاده مصطبه‌ای می‌باشد مشاهده شده‌است و همچنین استقرار بقایای دوره اشکانی به دست آمده‌است. تپه مرکزی بعنوان قلعه نظامی کاربرد نظامی داشته‌است که به نظر می‌رسد مربوط به دوره ساسانی می‌باشد و دوره اسلامی از آن نیز به عنوان پادگان استفاده می‌شده و ۴۲ پادگان نظامی که در طبرستان بوده یکی از آنها در چمنود (جمنان) بوده‌است که بیشتر جنبه نظامی داشته‌است. شواهد موجود نشان می‌دهد که تپه مرتفع ۲۶متری گردکوه قائم شهر در سال ۱۶۸ هجری قمری پایگاه یا برج نظامی بوده‌است. و در عمق ۵/۱متری زمین دامنه ارتفاعات گردکوه اسکلت اموات به همراه لوازم زندگی از قبیل ظروف و کوزه سفالی متعلق به دو هزار و هشت سال پیش کشف شده‌ است .

امامزاده عباس

در حاشیه شمالی ورودی شرقی شهر ساری واقع شده و از نظر شیوه معماری، گنبد هرمی شکل و صندوق چوبی نفیس، یکی از بناهای معروف استان مازندران است. تاریخ ساخت آن ۸۹۷ هجری قمری است و سه امامزاده بنامهای عباس و محمد و حسن در آن مدفون می‌باشند. این بنا در منطقه‌ای به نام آزادگله واقع شده‌است.

قلعه لاجیم در سوادکوه

در جنوب شرقی زیراب در شرق جاده سوادکوه به قائمشهر در منطقه‌ای جنگلی و در کنار روستای لاجیم قرار دارد. این اثر معماری ارزشمند متعلق به سده پنجم هجری است. آندره گدار باستان‌شناس فرانسوی که در سال ۱۹۳۳ میلادی به بازدید برج لاجیم آمده می‌نویسد: در داخل این حصار چند تل است که نشان می‌دهد این قلعه در واقع شهر مستحکمی است این محل که در دل جنگل انبوه و دور هنگامه شهرها واقع شده‌است. مسلماً قرارگاه مهم یکی از سرکشان یا پناهگاه استوار یکی از پادشاهان برکنار شده بوده‌است که به امید بازگشت وقت مساعد در آنجا بدور از آسیب خصم در امان می‌داشته‌است. شخصیت مدفون در برج (کیا ابوالخوارس شهریار) از خاندان باوندیان بوده که در فاصله سقوط سلسله باوندیان اول و به قدرت رسیدن دوباره خاندان آل باوند پس از اشغال ناحیه آمل به دست قابوس وشمگیر به منطقه کوهستانی لاجیم پناه برده‌است.

چشمه عمارت بهشهر

این بنا متعلق به دوره صفویه‌است که در دو طبقه احداث گردیده و در حال حاضر طبقه همکف و جزری از طبقه دوم باقی مانده‌است در وسط عمارتِ همکف مظهر چشمه قرار دارد که آب آن از چهار سمت توسط جویهایی از داخل بنا به خارج آن سرازیر و وارد حوضها و جویهای اطراف آن گردیده و به‌وسیله نهرهای اصلی به خارج از باغ هدایت می‌شده‌است.

برج آرامگاهی امامزاده طاهر مطهر کجور

این بنای آرامگاهی واقع در روستای هزار خال بخش کجور در شهرستان نوشهر قرار دارد، بنایی است چهار ضلعی با کتیبه‌های آجری و تزئینات که در سال(۸۲۹) ه ق به دست ملک کیومرث بن بیستون استندار ساخته شده‌است.

قلعه ملک بهمن لاریجان

این قلعه از قلعه‌های عظیم البرز است که در جاده هراز بخش لاریجان شهرستان آمل و مشرف به قریه شاهان دشت در ۷۵ کیلومتری جنوب آمل قرار دارد این قلعه متعلق به حکام پادوسبان است که در سال (۴۵ الی ۱۰۰۵) ه ق به رویان نور و کجور و رستمدار حکومت داشته‌اند بنای قلعه بر روی صخره‌ای حدود ۲۲۰ متر بالاتر ازسطح اراضی شاهاندشت از لاشه سنگهای بزرگ و کوچک و ملات گچ ساخته شده که بصورت طبقه طبقه و شامل اتاقها و قسمت‌های مختلف ساختمانی است.

آرامگاه سه سید میر حیدر آملی

این مکان مدفن ابولقاسم پسر ابولحسن الرویانی است که در سده ششم ه ق وفات یافته‌است، در طی قرون هشتم و نهم هجری قمری سه تن از سادات و عرفا در این محل مدفون گردیدند که یکی از آنها علامه میر حیدر آملی است که از متفکران و مشاهیر شیعه بوده‌است بانی این مکان سید عزالدین بن سید بهاالدین آملی است.

برج رسکت

برج زیبای رسکت در روستایی به همین نام، از دوران اسپهبدان مازندران که بر روی آن کتیبه‌ای به دو خط پهلوی و کوفی وجود دارد.

در سال 231 خورشیدی برابر با 237 قمری شهابسنگی در منطقه فریم سقوط کرد که به نام شهابسنگ اسپهبد شروین خوانده شد. برخی پژوهشگران برج رسکت را یادمانی چند منظوره در نزدیکی محل سقوط این شهابسنگ می‌دانند.

برج باوند

برج بسیار زیبای باوند از دوران آل باوند از اسپهبدان مازندران در روستای سرخ آباد سوادکوه قرار دارد. این برج شبیه مهره رخ در شطرنج است.

نقش شاه

تنها تصویر ناصرالدین شاه قاجار و درباریان او که بر دل سنگ کنده کاری شده‌است در جاده هراز و در کنار تونل وانا و جاده باستانی زمان ساسانی قرار دارد.

برجهای آهودشت

این دو برج در روستای آهودشت چمستان نور قرار دارند. برج بزرگ مزار شاه بالوی زاهد آملی، استاد شیخ خلیفه مازندرانی، استاد شیخ حسن جوری است.

پایگاه موزه گوهرتپه

پایگاه موزه گوهر تپه در نزدیکی بهشهر قرار دارد. کهنترین ابزار ساخته شده از آهن در جهان در این مکان یافت شده‌است.

لفورک

شهر باستانی لفورک در سواد کوه قرار دارد. در این شهر اسکلتهایی از انسان‌های دراز سر پیدا شده‌است.

خرابه‌های شهر و قلعه ناتل

شهر باستانی ناتل و قلعه آن در ۸ کیلومتری جنوب غربی شهرستان نور قرار دارد و در باستان شناسی‌های اخیر آثاری از دورهٔ اشکانیان در این مکان پیدا شده‌است. شهر و قلعه ناتل از مراکز مهم حکومت پادوسپانان بوده‌است و در ۴۰۰ سال پیش پس از حملهٔ شاه عباس کبیر از اعتبار افتاد.

قلعه پولاد نور

این قلعه در ۷۰ کیلومتری جنوب شهر نور در شهر بلده قرار دارد. این قلعه پایتخت حکومت پادوسپانان بوده‌است که در ۴۰۰ سال پیش توسط شاه عباس کبیر به توپ بسته شد و قسمت‌های بسیاری از آن از بین رفت.

آرامگاه شاه رضا کیا سلطان

این آرامگاه در کنار شهر تاریخی ناتل در حدود ۶۰۰ سال پیش بنا شده که در آن یکی از قدیمی ترین آرم‌های شیر خورشید وجود دارد.

رستورانها و مراکز خرید

رستورانها:

تالار پذیرایی و رستوران بین المللی برادران

رامسر، رمک

رستوران شالیزار

نکا، جاده زاغمرز، جنب پمپ بنزین تازه آباد

رستوران های زنجیره ای حاج حسن

ساری

اکبرجوجه

نوشهر، بلوار امام رضا(ع)، جنب شهرک دریاسر

بهشهر، بلوار شهید هاشمی نژاد، نرسیده به ایستگاه ساری

فست فود کوروش

چالوس، کیلومتر 2 چالوس به نوشهر، جنب هتل کوروش

کاسپین نور

نور، روبروی درب خروجی پارک جنگلی نور

تالار پذیرایی حاج حسین

بهشهر، بلوار شهید هاشمی نژاد، روبروی راهنمایی و رانندگی

فست فود هایدا


متل قو، روبروی الماس قو، جنب مجتمع ساحلی قو

فست فود کُ کُ


کیلومتر 5 تنکابن به رامسر، میانهاله

رستوران ایرانی ترافیک

نشتارود به سمت تنکابن،900 متربعد از پمپ بنزین

رستوران ایرانی آبادگران

چالوس، نمک آبرود، جنب فروشگاه لایکو

فست فود پولین

رویان ،کیلومتر 2 جاده رویان به نوشهر،· حسن آباد ساحلی

فست فود سوپر استار

بابلسر، دریاکنار

رستوران ایرانی آبشار

چالوس، نمک آبرود

فست فود پالم

جاده فریدون کنار به بابلسر، ·روبروی پلیس راه

مراکز خرید:

مرکز خرید هتل نارنجستان : نور، کیلومتر 7 جاده محمود آباد

مرکز تجاری شهریار : بابل، بلوار مدرس، خیابان توحیدی

مرکز تجاری پرشیا : جاده بابلسر به فریدونکنار، روبروی ورودی دریا کنار

مرکز خرید پردیس : ساری، جاده دریا، بعد از دانشگاه آزاد اسلامی

بازار روس ها : رویان، نزدیک به نور

 

تورهای مرتبط

تلفن های تماس

تلفن:phone2-20 021-66890689
فکس:phone2-20 021-66890673
همراه:phone2-20

09126905440

آذربایجان:phone2-20 00994504824921
ترکیه:phone2-20 00905318908682