تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

رزرواسیون هتلهای تاپ

کارگزار تورهای آذربایجان

کلاسهای ارشد جهانگردی

پکیچ جغرافیا و صنعت توریسم

پکیچ ارشد مدیریت جهانگردی

شهرستان ماکو - شهر مرزی با کشور ترکیه و طبیعت زیبا بکر در کنار رودخانه های خروشان

اطلاعات توریستی آذربایجان

منطقه گردشگری آذربایجان
حوزه قفقاز جنوبی و منطقه شمال غرب
پایتخت جمهوری آذربایجان: شهر باکو
مرکز منطقه شمال غرب: شهر تبریز
پول رایج: مانات آذربایجان - تومان در شمالغرب
شهرها: اورمیه، اردبیل، زنجان، همدان، نخجوان و گنجه
bayram
اطلاعات عمومی

ماكو در شمال استان در عرض جغرافيايي َ18 و ْ39 شمالي و طول جغرافيايي َ31 و ْ44 شرقي قرار گرفته است. اين شهر تا حدودي در نزديكي رود ارس واقع شده است. با توجه به اينكه در طول دورة آماري 1986 لغايت 1996 متوسط درجه حرارت گرمترين ماه 7/20 درجه سانتيگراد و ميانگين بارندگي سالانه 2/163 ميليمتر و ميانگين‌ دماي متوسط سالانه 7/11 درجه سانتيگراد بوده است. نوع اقليم آن نيمه خشك مي‌باشد. ميانگين روزهاي يخبندان در طي اين دورة آماري 5/116 روز مي‌باشد و متوسط سرعت وزش باد 2/2781 متر بر ثانيه و ميزان متوسط رطوبت نسبي اين شهر در سال 2000 , 54 درصد بوده است.

جمعیت و نیروی انسانی شهرستان

جمعيت و خانوار طبق آمار آخرين سرشماري عمومي نفوس و مسكن شهرستان ماكو در سال 1375 تعداد 202939 نفر جمعيت داشته كه 13/8 درصد از جمعيت كل استان را شامل مي‌شود، از اين تعداد جمعيت 71586 نفر شهري (27/35 درصد) و 131353 نفر روستايي (73/64) درصد مي‌باشد. همچنين 101042 نفر از جمعيت اين شهرستان را مردان و 101897 نفر را زنان تشكيل مي‌دادند.جمعيت شهرستان ماكو طي بيست سال با رشدي مداوم از 125471 نفر در سال 1355 به 202939 نفر در سال 1375 رسيده است. متوسط نرخ رشد ساليانه آن در دهه اول مورد مطالعه 031/0 و در دهه دوم 016/0 درصد بوده است. به اين ترتيب با توجه به متوسط نرخ رشد ساليانه استان كه در دهه هاي اول و دوم بترتيب 036/0 و 022/0 درصد مي‌‌باشد اين شهرستان از نرخ پايين‌تري نسبت به استان برخوردار بوده و از شهرستانهاي مهاجر فرست به حساب مي‌آيد. تعداد خانوار اين شهرستان به تبع جمعيت آن پيوسته رو به افزايش مي‌باشد و از 22790 خانوار در سال 1355 به 37066 در سال 1375 رسيده است. البته طي اين مدت از ميانگين وسعت خانوار كاسته شده و از 6 نفر در دوره اول به 41/5 نفر در دوره آخر رسيده است. افزايش سريع تعداد خانوار در دهه دوم نيز بطوريكه ملاحظه مي‌شود تحت تاثير دو عامل رشد جمعيت و كاهش ميانگين وسعت خانوار بوده است. با افزايش جمعيت شهرستان بر تراكم نسبي جمعيت آن افزوده شد واز 19/18 نفر در كيلومتر مربع در سال 1355 به 34 نفر در كيلو متر مربع در سال 1375 رسيده است. ساختار سني و جنسي در دوره مورد مطالعه ساختار نسبي جمعيت شهرستان به سوي تعادل گرايش دارد. در سال 1375 سهم جمعيت كمتر از 15 سال شهرستان به 45/43 درصد كاهش يافته در حاليكه سهم جمعيت 64-15 ساله با افزايش روبرو بوده و به رقم 79/52 درصد رسيده است اين امر در گروه سني 65 ساله به بالا نيز اتفاق افتاده است. مسلماً كاهش شدت جواني جمعيت به عنوان يك تحول مثبت تلقي مي‌شود.در آبان 1375، از 202939 نفر جمعيت شهرستان، 101042 نفر مرد و 101897 نفر زن بوده‌اند كه در نتيجه، نسبت جنسي برابر 99 به دست مي‌آيد. به عبارت ديگر، در اين شهرستان در مقابل هر 100 نفر زن، 99 نفر مرد وجود داشته است. اين نسبت براي اطفال كمتر از يكساله 104 و براي بزرگسالان (65 ساله و بيشتر) 118 بوده است. نسبتهاي مذكور در نقاط شهري به ترتيب، 109 و 97 و در نقاط روستايي 102 و 129 بوده است. از جمعيت اين شهرستان 45/43 درصد در گروه سني كمتر از 15 ساله، 79/52 درصد در گروه سني 64-15 ساله و 77/3 درصد در گروه سني 65 ساله و بيشتر قرار داشته‌اند و سن بقيه افراد نيز نامشخص بوده است.

دین و زبان شهرستان

دين و مذهب در آبان 1375، از جمعيت شهرستان 94/99 درصد را مسلمانان تشكيل مي‌داده‌اند. اين نسبت در نقاط شهري 89/99 درصد و در نقاط روستايي 97/99 درصد بوده است. مذهب مردم ماكو در اكثريت شيعه و در اقليت سني مي‌باشد. زبان و لهجه زبان مردم ماكو نيز مانند ديگر شهرستانهاي اين استان اکثرا ترکی و اقلیت کردی می باشد.

ویژگیهای توریستی

دخمه سنگر ـ ايوان فرهاد (بام فرهاد)

اين دخمه كه در روستاي سنگر قرار گرفته در قسمت پايين شهر اوراتوري است. اين دخمه متعلق به سده هزاره اول ق.م مي‌باشد و داراي پله‌هايي است كه از سنگ تراش شده و به قسمت پايين ورودي راه دارد در داخل دخمه يك سالن وجود دارد كه قسمت شرق آن در اتاق به اندازه 4*3 مي‌رسد همچنين 3 طاقچه كه از سنگ تراش داده شده وجود دارد بناي موجود كاملاً در داخل صخره سنگي كنده‌كاري شده است شمارة ثبتي 803 آذربايجان‌غربي. نام جاذبه : تپه باستاني كشمش تپه موقعيت : 7 كيلومتري جاده ماكو به بازرگان كشمش تپه از تپه‌هاي باستاني شهرستان مي‌باشد كه در كنار پل قديمي كشش تپه قرار گرفته است.

پل قديمي كشمش تپه

پل قديمي كشش تپه از پل‌هاي قديمي شهرستان مي‌باشد كه توسط ميراث فرهنگي مرمت كلي شده است و كنار جاده ماكو به بازرگان كنار جاده ديده مي‌شود. نام جاذبه : ساختمان بيمارستان قديمي ارتش موقعيت : بالاتر از پادگان ماكو اين بيمارستان قديمي كه در بالاي يك تپه قرار گرفته است فقط ديوارهاي آن پابرجا مي‌باشد. اين بيمارستان در جنگ دوم جهاني به عنوان بيمارستان ارتش استفاده مي‌شده است ولي امروزه به صورت مخروبه باقيمانده است.

عمارت كلاه فرنگي

اين عمارت از عمارتهاي خان‌هاي ماكو بوده است كه مدتي هم به عنوان بيمارستان از آن استفاده مي‌شد. كنار اين عمارت ساختماني قديمي ديگري نيز وجود دارد كه عكس دو شير در آن حجاري شده است كه اين ساختمان مدتي بيمارستان بوده است.

دره زنگمار

دره زنگمار ماكو (دره باغين) يكي از سرمايه‌گذاران در اين دره دست به اقداماتي براي گردشگران زده است از جمله در آنجا بوفه ـ قهوه‌خانه و كبابي بوجود آمده است كه در فضاي طبيعي مكاني زيبا را بوجود آمده است. با توجه به اينكه أين پارك طبيعي در نزديكي پل قديمي قلعه جوق قرار دارد اهميت زيادي در رابطه با گردشگري دارد.

تالاب‌هاي بورالان

حدود 60 كيلومتري زنگنه تالاب‌هاي بورالان از جمله زيباترين تالاب‌ها مي‌باشد كه با وسعت زياد خود منطقه جذاب و ديدني را به خود اختصاص داده است. اين تالاب داراي ماهي بوده و همچنين اين تالاب‌ها پذيراي پرندگان مهاجر مي‌باشد كه از اين تالاب‌ها استفاده مي‌كنند. تالاب‌هاي بورالان هميشه داراي آب بوده و از جمله مناطق زيباي شهرستان ماكو مي‌باشد.

تالاب قره بلاغ

بالاتر از زنگنه جاده فرعي روستاي قره بلاغ تالاب‌هاي قره بلاغ نيز يكي از تالاب بزرگ است كه در همه فصول داراي آب مي‌باشد.

سد آراز (بند ارس)

یکی از جاذبه معروف شهرستان می باشد. روستاي بارون 60 كيلومتري ماكو اين سد يكي از بزرگترين سدهاي شهرستان مي‌باشد كه داراي مناظرزيبا و همچنين درياچه بزرگ و زيبايي است اين سد با توجه به اينكه در كنار كليساي زورزور قرار گرفته و احداث شده قرار داشتن اين بناي تاريخي و طبيعي موجب گردشگران زيادي به اين محل شده است.

چشمه ثريا

نقطه صفر مرزي ايران و تركيه ( چاي پاسار شمالي چشمه ثريا يكي از چشمه‌هاي زيبا در طبيعت مي‌باشد، ولي به علت قرار داشتن در نقطه صفر مرزي (قرار داشتن بين سرحدات ايران و تركيه) و به علت مسائل امنيتب براي افراد مشخص ممنوع مي‌باشد.

رودخانه قره سو

روستاي تازه كند رودخانه قره سو يكي از بزرگترين رودهاي شهرستان مي‌باشد و بعلت وجود سنگهاي آذرين در اين رودخانه به قره سو شهرت يافته است. مسير اين رود داراي طبيعت زيبا و سرسبز مي‌باشد نام جاذبه : آبگرم معدني باش كندي ‌ موقعيت : جاده ماكو بازرگان (دست چپ حدود 7 كيلومتري كشش تپه) اين آبگرم در باش‌كند واقع شد. آب از بالاي كوههاي آتشفشاني به پايين سرازير مي‌شود. استخر نسبتاً بزرگي در پاي كوه ساخته شده است كه آب در آن جمع مي‌شود مردم اهالي و شهرستان از آن براي استحمام استفاده مي‌كنند.

از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان ماکو می توان حمام قدیمی ماکو – تالاب کتیکور – رودخانه ساری سو – رودخانه قره سو- کوه چرگین – کوه تیکمه – تالاب های یاریم قیه – آبگرم معدنی باش کندی – رودخانه زنگمار – غار سومه داران را نام برد.

شما در این صفحه هستید: اطلاعات توریستی اطلاعات توریستی آذربایجان شهرستان ماکو - شهر مرزی با کشور ترکیه و طبیعت زیبا بکر در کنار رودخانه های خروشان