تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

رزرواسیون هتلهای تاپ

کارگزار تورهای آذربایجان

کلاسهای ارشد جهانگردی

پکیچ جغرافیا و صنعت توریسم

پکیچ ارشد مدیریت جهانگردی

کشور قبرس شمالی پایتخت: نیکوزیا پول رایج: لیر، زبان رسمی: ترکی

کشور: قبرس شمالی

پایتخت: نیکوزیا
وسعت: 3355 کیلومترمربع
جمیعت: 287856 نفر
زبان رسمی: ترکی استانبولی
پول رایج: لیر ترکیه
شهرهای مهم: گیرنه، فاماگوستا، لفکه
northern-cyprus-1
اطلاعات عمومی

موقعیت و تاریخچه:

جمهوری ترک قبرس شمالی جزیره ای است واقع در دریای مدیترانه، جنوب ترکیه و غرب سوریه. جزیره ی قبرس، پس از جزیره ی سیسیل و جزیره ی ساردنی، سومین جزیره ی بزرگ دریای مدیترانه است. این جزیره تحت تسلط ترکها در شمال جزیره قبرس است. این جمهوری خود خوانده توسط هیچ کشوری به جز ترکیه به رسمیت شناخته نشده‌ است.

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس براساس مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند. در سال ۱۹۶۳، نمایندگان اقلیت ترک در پی اختلاف بر سر نحوه اجرای این توافق از دولت قبرس خارج شدند و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که ماموریت آن تا کنون تمدید شده‌است. در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس، رئیس جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین کنندگان حق حاکمیت قبرس، واحدهای ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد. بخش ترک‌نشین قبرس در سال ۱۹۸۳‪ اعلام استقلال کرد و نام خود را جمهوری ترک قبرس شمالی گذاشت

ویژگیهای فرهنگی و اجتماعی

فرهنگ:

قسمت شمالی قبرس فرهنگی برگرفته از ترکیه دارد.

مذهب:

اکثریت قبرسی ها مسلمانند گرچه بطور عادی به مساجد نمی روند و لباس مذهبی نمی پوشند اما مراسم مذهبی را جشن می گیرند .

اقتصاد:

اقتصاد جزیره قبرس از اغاز استقلال مبتنی بر نظام بازار آزاد بوده‌است. صادرات عمدهٔ قبرس شامل: محصولات کشاورزی (گندم، جو، سیب زمینی و مرکبات)، میوه‌های مختلف، تنباکو، محصولات صنعتی، انواع البسه، کفش وصنایع دستی بوده ‌است. واردات عمده نیز شامل: مواد خوراکی، دام زنده، نفت ومحصولات شیمیایی می‌باشد.

جاذبه های گردشگری:

این جزیره با داشتن سواحل زیبا و دیدنی و زیبایی های طبیعی و همچنین مناطق و شهرهایی چون فاماگوستا، شهر بندری و تاریخی گیرنه، منطقه ساحلی و حفاظتی کارپاز و بالاخره پایتخت نیکوزیا، امکانات تفریحی و تاریخی خوبی برای مسافرین و بازدیدکنندگان فراهم آورده است.

آب و هوا

وضیعت آب و هوایی:

دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای با تابستان های گرم و زمستان های سرد می باشد. در مرداد و شهریور دمای هوا بین 21 تا 36 درجه سانتی گراد و در سردترین ماه ها 10 تا 20 درجه سانتی گراد می باشد. به همین جهت شنا در بیشتر ماه های سال ممکن می باشد.

کد مخابراتی

کد تلفن: 00357

کد اینترنتی: .nc.tr

شما در این صفحه هستید: اطلاعات توریستی معرفی کشورهای جهان کشور قبرس شمالی پایتخت: نیکوزیا پول رایج: لیر، زبان رسمی: ترکی