تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

رزرواسیون هتلهای تاپ

کارگزار تورهای آذربایجان

کلاسهای ارشد جهانگردی

پکیچ جغرافیا و صنعت توریسم

پکیچ ارشد مدیریت جهانگردی

شهرستان ماهنشان - شهری با طبیعت بکر و تاریخ کهن با قلعه های باستانی

اطلاعات توریستی آذربایجان

منطقه گردشگری آذربایجان
حوزه قفقاز جنوبی و منطقه شمال غرب
پایتخت جمهوری آذربایجان: شهر باکو
مرکز منطقه شمال غرب: شهر تبریز
پول رایج: مانات آذربایجان - تومان در شمالغرب
شهرها: اورمیه، اردبیل، زنجان، همدان، نخجوان و گنجه
bayram

 

اطلاعات عمومی

 مادها از طريق مصب و كناره هاي رودخانه قزل اوزن وارد فلات ايران شدند و در روستاهائي همچون مادآباد در 15 كيلومتري شهر ماهنشان مستقر شدند و وجود قلعه هاي دفاعي همچون قلعه بهستان در 12 كيلومتري ماهنشان معماري زيبا و هنرمندانه اي را به نمايش گذاشته است در دوره افشاريه اين شهرستان محل استقرار ايل افشار بوده كه بيشترين موقع جغرافيائي اين ايل در حاشيه رودخانه قزل اوزن بوده است ايل افشار يكي از مهمترين تيره هاي غني بگلو بوده كه در كتاب مراه البلدان از اين منطقه به عنوان منطقه افشاريه ياد شده است همچنين دهستان قزل گچيلو نيز به عنوان منطقه افشاريه عنوان شده كه از فرهنگ دولت نادرشاه افشاري خبر مي دهد . در دوره صفويه اين منطقه از موقعيت استراتژيكي خاصي برخوردار بوده و محور تدافعي در مقابل تهاجمات عباسيان بوده كه مبارزاتي بين شيعيان صورت گرفته كه مقبره هايي با زبان عربي از جمله قبرستان شهيدلر وجود دارند .

اماكن تاريخي كه مهمترين آن قلعه بهستان متعلق به دوره هخامنشيان ، حسينيه روستاي قلعه ارزه خوران اواخر قاجاريه· ، مقبره مولانا همتي انگوراني (قرن دهم هجري ) قلعه كليسا در روستاي كليسا ، گنجعلي بيگ قلعسي در روستاي گنج آباد ، قلعه ياستي قلعه در روستاي ياستي قلعه ، منجيق ليق در روستاي ياستي قلعه دوره ساساني ، گيلار تپه قرن 6 هجري قمري در روستاي قلعه جوق سياه منصور ، اورتا تپه قرن 602 هجري قمري در روستاي ياستي قلعه ، تپه تولكي كاني قرن 109 هجري قمري روستاي پري ، قبرستان گورتپه در روستاي ينگيجه ، درياچه طبيعي خندقلو ، يخچال طبيعي قوشقار ، قلعه جوق سياه منصور و ....مي توان نام برد .

شهرستان ماهنشان در تاريخ 16/8/1375 براساس مصوبه شماره 2/100350 هيأت وزيران از شهرستان زنجان منتزع و با تأسيس فرمانداري به شهرستان تبديل گرديد كه هم اكنون شامل دو بخش (مركزي و انگوران) دو شهر (ماهنشان و دندي) پنج دهستان (ماهنشان، اورياد، قزل گچيلو واقع در بخش مركزي، قلعه جوق سياه منصور و انگوران واقع در بخش انگوران) با 1۱۲۸ روستا ۶2 روستا در بخش مركزي و ۶۶ روستا در بخش انگوران مي باشد جمعيت شهرستان براساس سرشماري عمومي سال 85 بالغ بر 42657 نفر ميباشد غالب مردم شهرستان شيعه اثني عشر و درصد كمي از پيروان اهل تسنن و فرقي نظير اهل حق نيز در اين شهرستان زندگي مي كنند.

·مشاهير و شخصيتهاي تاريخي همچون حاج سيداسماعيل موسوي زنجاني نماينده ولي فقيه امام جمعه فقيد زنجان، مولانا همتي انگوراني، سيدابوالقاسم قشلاجوقي يكي از فلاسفه قرن 11 ، مرحوم آيت ا… خسروي امام جمعه اسبق تكاب و… را مي توان نام برد.

بيشتر مناطق شهرستان كوستاني و صعب العبور مي باشد و كوههاي بزرگ و مرتفع و·دره هاي عميق مهمترين چهره طبيعي منطقه بخصوص نواحي غربي آن است كوه بلقيس با اتفاع 3332 متر بلندترين قله استان زنجان كه در قسمت غربي اين شهرستان واقع است كوههاي صندوق سندان با ارتفاع 3027 متر، شيشه بلاغ با 3027 متر و زرنيخ با 3050 متر از ديگر ارتفاعات بلند شهرستان هستند.

رودخانه قزل اوزن كه از چهل چشمه كردستان سرچشمه مي گيرد در حدود 90 كيلومتر طي مسافت در شهرستان از شمال غرب شهرستان خارج و به سد منجيل سپس به درياچه خزر مي ريزد از ديگر رودخانه هاي اين شهرستان مي توان به رودخانه علم كندي كه از ارتفاعات قارياغدي سرچشمه گرفته و پس از طي مسافت به رودخانه قزل اوزن مي ريزد، رودخانه انگوران· چاي كه از ارتفاعات قوزلو و خورجهان سرچشمه گرفته پس از طي مسافت به رودخانه قزل اوزن مي ريزد اشاره نمود. شايان ذكر است اين رودخانه ها موجب مساعد شدن زمينها و شكل گيري اجتماعات انساني گرديده است رودخانه قزل اوزن كه از اين شهرستان عبور مي نمايد زمينهاي حاشيه آن با پتانسيل بالايي براي توسعه كشاورزي فراهم ساخته است. افزايش بهره برداري سطحي از اين رودخانه توسط كشاورزان از طريق ايجاد پمپاژهاي عمومي و بزرگ و تزريق اعتبار براي تكميل و تجهيز چاههاي عمومي دهان گشاد سالهاي قبل، كشت هدايت شده محصولات كشاورزي سازگار با اقليم و متناسب با بازار و فروش، گسترش محصولات سردرختي و محصولات جديد چون پسته، زعفران، قارچ و دانه هاي روغني عمده راهكار توسعه آن شده است.

ویژگیهای توریستی

شهرستان ماهنشان اين ديار كهن و سرزمين گنج هاي پنهان واقع در غرب استان زنجان يكي از هفت شهرستان استان با مساحت 4180 كيلومترمربع در امتداد 48 درجه و 10 دقيقه تا 36 درجه و 20 دقيقه· طول شرقي نصف النهار گرينويچ و 37 درجه و 10 دقيقه تا 36 درجه و 20 دقيقه عرض شمالي خط استوا با ارتفاع 1350 متر از سطح دريا واقع شده است. اين شهرستان از موقعيت جغرافيايي ويژه و ممتازي به لحاظ قرارگيري و ارتباط با ساير نواحي برخوردار مي باشد بطوريكه از شمال به استان آذربايجان شرقي، از غرب با آذربايجان غربي از جنوب با استان كردستان و از شرق با شهرستانهاي زنجان و ايجرود محدود مي شود اوضاع جوي و شرايط اقليمي منطقه كوهستاني و اغلب سال پوشيده از برف و داراي آب و هواي نسبتاً سرد مي باشد

جمعیت و نیروی انسانی

جمعیت شهرستان بر اساس سرشماری عمومی حدودا بالغ بر 4۲۶۵۷ نفر در حدود·۹۳۷۹ خانوار با 110 شهید 141 نفر جانباز 17 نفر آزاده ، 7 نفر جاویدالاثر در 107 کیلومتری مرکز استان واقع شده است . غالب مردم شهرستان شیعه اثنی عشر و درصد کمی از پیروان اهل تسنن·نیز در این شهرستان زندگی می کنند.

اقليم و آب و هوا

شهرستان ماهنشان داراي اقليم خشك و سرد بوده و ميانگين بارش سالانه در شهرستان 9/251 ميليمتر و متوسط دماي آن از حداقل 7 /8 الي حداكثر 1/21 درجه سانتيگراد در تغيير است اين مقادير براي متوسط سالانه حداقل داراي روزانه 8/21 الي 0/43 درجه سانتيگراد مي باشد.

مکان های دیدنی و تاریخی

شهرستان ماه‌نشان که در باختر استان زنجان واقع شده يکی از آبادترين و بکرترین مناطق استان زنجان است و از جاذبه های تاريخی و جاذبه های طبيعی فراوانی چون دریاچه طبیعی، رودخانه‌های متعدد دايمی و فصلی، کوه‌های سر‌به‌فلک‌کشيده،چشمه‌ها،باغ‌ها و کشتزارهای زيبا و ديدنی برخوردار است. قلعه قدیمی ياستی قلعه که به دوره ساسانیان مربوط می شود، گواه دیرینگی سکونت در این ناحیه است. شهرستان ماه نشان از جاذبه های طبیعی و مکان های تاریخی خوبی برخوردار است. چشمه های آب معدنی، کرانه رودخانه های منطقه، دریاچه آب شیرین، کاروان‌سراها و قلعه های قدیمی که قدمت بیش تر آن ها به دوره های میانی اسلام می رسند، برخی از جاذبه های این شهرستان هستند که در قسمت های مختلف منطقه پراکنده شده اند و روی هم جغرافیای جهانگردی این شهرستان را تشکیل می دهند. رودخانه هایی که در شهرستان ماه نشان جریان دارند، همگی از ارتفاعات متعدد این شهرستان سرچشمه گرفته و آبادانی و زیبایی منطقه ماه نشان را سبب شده اند. باغ های خرمی که در کرانه این رودخانه ها به وجود آمده اند از گردشگاه‌هاي محلی مردم منطقه هستند. چشمه آب گرم میانج و حلب که در دهستان انگوران واقع شده اند و چشمه آب معدنی ينگجه که در روستایی به همین نام واقع شده از مراکز مهم آب درمانی به شمار می آیند که مردم و مسافران منطقه از آن استفاده می کنند. دریاچه زیبای پری که در محدوده شهرستان ماه نشان واقع شده، زیباترین جاذبه های طبیعی شهرستان ماه نشان است و تقریباً تنها دریاچه طبیعی کل استان به حساب می آيد که با چشم انداز بسیار زیبایی در میان یک دشت وسیع گسترده شده است. خردادماه و تیر ماه بهترین ماه های سفر به این منطقه هستند. وجود جاذبه های تاریخی در شهرستان ماه نشان، حکایت از تاریخ و پیشینه تاریخی این منطقه دارد. کاروانسرای سرچم، قلعه ياستی قلعه، قلعه باستانی بهستان و قلعه صخره ای مهر از جمله مهم ترین جاذبه های تاریخی شهرستان ماه نشان هستند كه از مهمترين اين مكانها تاريخي ميتوان به موارد ذيل اشاره كرد

قلعه بهستان متعلق به دوره هخامنشيان ، حسينيه روستاي قلعه ارزه خوران اواخر قاجاريه ، مقبره مولانا همتي انگوراني (قرن دهم هجري ) قلعه كليسا در روستاي كليسا ، گنجعلي بيگ قلعه سي در روستاي گنج آباد ، قلعه ياستي قلعه در روستاي ياستي·قالا ، منجيق ليق در روستاي ياستي قلعه دوره ساساني ، گيلار تپه قرن 6 هجري قمري در روستاي قلعه جوق سياه منصور ، اورتا تپه قرن 602 هجري قمري در روستاي ياستي قلعه ، تپه تكلي كاني قرن 109 هجري قمري روستاي پري ، قبرستان گورتپه در روستاي ينگيجه ، درياچه طبيعي خندقلو ، يخچال طبيعي قوشقار ، قلعه جوق سياه منصور و ....مي توان نام برد

·پناهگاه حیات وحش انگوران:

پناهگاه حیات وحش انگوران با مساحتی بالغ بر 29812 هکتار طی مصوبه شماره 65 مورخ 21/5/1354 شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان پیوست.

موقعیت جغرافیایی:

این اثر با 4042154 تا 4066666 عرض جغرافیایی و 730820 تا 754003 طول جغرافیایی در زون38 در غرب استان زنجان واقع گردیده است.

ویژگیهای منطقه:

این منطقه بدلیل وجود ذخایر زیستی گیاهی و جانوری از اهمیت بسیاری برخوردار است. ضمنا رودخانه قزل اوزن بر اهمیت آن افزوده است . از گونه های مهم گیاهی میتوان از زرشک؛ بادام ؛ تنگرس؛ بنه و آویشن و از گونه های مهم جانوری میتوان از قوچ و میش ارمنی؛ بز و پازن؛ خرس قهوه ای؛ سیاه گوش؛ شنگ؛ شاهین؛ باکلان؛ اردک سر سبز؛ حواصیل و افعی زنجانی نام برد.

شما در این صفحه هستید: اطلاعات توریستی اطلاعات توریستی آذربایجان شهرستان ماهنشان - شهری با طبیعت بکر و تاریخ کهن با قلعه های باستانی