تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

رزرواسیون هتلهای تاپ

کارگزار تورهای آذربایجان

کلاسهای ارشد جهانگردی

پکیچ جغرافیا و صنعت توریسم

پکیچ ارشد مدیریت جهانگردی

شهرستان آستارا - شهر مرزی آستارا نزدیک گمرک جمهوری آذربایجان و بازارهای ساحلی

اطلاعات توریستی آذربایجان

منطقه گردشگری آذربایجان
حوزه قفقاز جنوبی و منطقه شمال غرب
پایتخت جمهوری آذربایجان: شهر باکو
مرکز منطقه شمال غرب: شهر تبریز
پول رایج: مانات آذربایجان - تومان در شمالغرب
شهرها: اورمیه، اردبیل، زنجان، همدان، نخجوان و گنجه
bayram
اطلاعات عمومی

 آستارا شهری بندری در ساحل غربی دریای خزر و در شمالی‌ترین نقطهٔ استان گیلان و آخرین نقطهٔ مرزی ایران و جمهوری آذربایجان است. آستارا از شرق به دریای خزر، از شمال به آستارای جمهوری آذربایجان، از غرب به استان اردبیل و از جنوب به شهرستان تالش‌ استان گیلان محدود شده‌است. رود آستارا چای آستارای ایران را از آستارای جمهوری آذربایجان جدا می‌سازد. بخش اصلی راه شوسه آستارا-اردبیل تقریبا به موازات این رود و خط مرزی کشیده شده‌است. در منطقه آستارا علاوه بر زبان ترکی آذربایجانی، زبان تالشی نیز رایج است ولی در اثر مهاجرت‌های زیاد از اهمیت آن کاسته شده‌است.

در محل کنونی شهر آستارا در قدیم روستایی به نام دهنه‌کنار وجود داشته که از زمان قاجار گسترش یافته و دیگرگون شده‌است.

درباره نامگذاری شهر آستارا و ریشه آن دیدگاه‌های گوناگونی وجود داد. از جمله در بین اهالی معروف است که نام شهر از واژه آسته‌رو، هُسته رُو به معنی آهسته‌رو است. برپایه این دیدگاه نام این سرزمین در آغاز آهسته‌رو بوده زیرا کاروانان و مسافران زمانی‌که به این منطقه مردابی ساحلی می‌رسیدند ناچار به حرکت آهسته‌تر می‌شدند. آسته‌رو یا هَسته‌رو تالشی به مرور تبدیل به آستارا شده‌است. در عنبران محله که روستائی تالش نشین است مردم هنوز هم به این شهر اوستورو می‌گویند. نظریه دیگری که در این مورد وجود دارد اشاره دارد به اخذ نام شهر از ماهی خاویاری آسترا که در گذشته در این منطقه به وفور صید می‌شد. برخی نیز واژه آستارا را برگرفته از ریشه استردن یا ستردن بمعنای گرفتن (گرفتن باج یا حق العبور) دانسته اند.

بالاترین نرخ باسوادی در ایران

آستارا برای سالیان مدید و از سال‌های پیش از وقوع انقلاب اسلامی رکورددار میزان جمعیت باسواد در کشور است. مطابق آخرین آمار آستارا با داشتن بیش از ۸/۹۸ ٪ باسواد نخستین شهر باسواد ایران می‌باشد.

شما در این صفحه هستید: اطلاعات توریستی اطلاعات توریستی آذربایجان شهرستان آستارا - شهر مرزی آستارا نزدیک گمرک جمهوری آذربایجان و بازارهای ساحلی